2014. október 30., csütörtök

bevásárló lista

A karácsony közeledtével a hobbi pénzköltős oldalát szeretném kicsit átnézni. Mit- merre- meddig cikkemben igyekszem átólcettig elemezni a lehetőségeket, és választ találni arra a kérdésre, hogy egy figurafestő tényleg mindig örül-e a GW-s fekete alapozónak! (Igen :) )

Hogy tényleg teljes legyen a kép, igyekszem a figurafestés/ólomkatonázás alapjaitól elkezdeni, és nagyon alap dolgokra is kitérni. Ezzel remélhetőleg egy olyan irományt kapunk, amit a hobbihoz teljesen hozzá nem értő egyének is hasznosnak találnak majd. A hátránya az, hogy így a laikusoknak is kiderül mennyit is költünk a hobbira :) , valamint a gyakorlott hobbistáknak elveszhet a fontos információ a triviális dolgok között. Azért talán nekik is érdemes lesz átböngészni, hátha találnak választ egy-két kérdésre!
 


Amikor az egyes eszközök beszerzését taglaló táblázathoz érünk, minden esetben azt a boltot írom, ahonnan én beszereztem a kérdéses terméket. Ez nem jelenti azt, hogy a másikban nem kapható, neadjisten nem olcsóbb. A link néha arra a weboldalra mutat ahol elsőre rátaláltam. Ha esetleg más vidéki bolt olvassa ezt a cikket, és szeretne bekerülni, ne habozzon jelentkezni, szívesen beszerkesztem! Most nem térek ki magukra a technikákra sem, egyrészt erről már írtam, másrészt ez most a vásárlásról szól.

1. lépés a figura/makett beszerzése
Egyből egy triviális dolog, de ha közelebbről megnézzük nem is annyira egyszerű. Tegyük fel, hogy most nem a hobbit évek óta űző személy a kedves olvasó, hanem egy karácsonyi bevásárlás előtt álló szülő. Én személy szerint csak javasolni tudom, hogy mélyedjen el a terepasztalos stratégiai játékok, vagy a makettezés/figurafestés gyönyörű, élményekkel teli világában! Azonban ha ezt nem tervezi, akkor talán az egyik legrosszabb, ha meglepetésként figurát/makettet vásárol. Csak nagyobb játékrendszerből van 5-10 a piacon, mindegyik legalább 4-10 különböző sereggel, ami párszáz darabos választékot jelent. Ezek nem igazán kompatibilisek, viszont laikusnak nagyon hasonlóak. Hacsak nincs konkrét kívánság, hogy melyik makettet kell beszerezni, én nem ajánlanám az ad-hoc bevásárlást, mert vagy a másodlagos piacon végzi az ajándék, vagy a fiók mélyén fog porosodni. Hamár végleg pánikolnánk, a legtöbb boltban lehet kapni ajándékutalványt, amit az ajándékozott a legnagyobb örömmel tud beváltani arra a modellre, ami tényleg kell neki.

Ha viszont megvan a konkrét elképzelés, akkor jön a következő kérdés, honnan szerezzük be a modellt? A legegyszerűbb megoldás az egyik hazai bolt. Budapesti lévén a legjobb rálátásom az itteni boltokra van, de lehet találni boltot pl. Székesfehérváron is. Ide kirakom a boltok online elérhetőségét, hogy könnyebben rálelhessen az érdeklődő. Azt hogy pontosan mit -hol vásároltam majd az egyes termékeknél részletezem, de akkor már csak név szerint fogok a boltra visszautalni.
Azonban a hazai boltokról érdemes tudni, hogy sajnos egyik sem tud hatalmas készletet tartani. Egész egyszerűen annyi termék kapható, hogy a réteghobbi vásárlóereje miatt botorság mindig az utolsó termékig mindent raktáron tartaniuk. Mielőtt bemennénk, majd üres kézzel szomorúan távoznánk érdemes felhívni őket, hogy az adott termék van-e készleten. Ha nincsen érdemes a többieket is felhívni, mielőtt megrendelnénk a terméket. Mindegyik boltnak van webshopja, azonban a helyzet ugyanez, ha nincs a figura raktáron, akkor jön a hosszabb, és rögösebb út (de erről később).  Amiről már itt ejtenék pár szót, az az ár. Helyben vásárlásnál ez mindig drágább, mint online vásárláskor (kivéve rendezvények/conok/versenyek/showk esetében), de a boltok között a különbség szerintem nem releváns. Ez a pár száz forintos árkülönbözet nem igazán számít, ha a kért termék nincs/nem is lesz/hónapokat kell várni, vagy egyből kézbe kapjuk. Elgondolkodtam, egy rangsoron, hogy hol a legnagyobb az árukészlet, de igazság szerint ez játékrendszerenként változik, így maradtam a sima ABC-nél.

Budapest:
-Cantina
-Gémklub
-Silverland
-Támaszpont
-Tuan
-Wargammers

Székesfehérvár:
-Főnixcsarnok

Tegyük fel, hogy a kívánt termék nincs a boltban. Mielőtt megrendelnénk érdemes végignézni a másodlagos piacot. A makettek/figurák ugyanis nem romlanak meg, az elrontottakat is újra lehet festeni, "le lehet mosni". Ez a fejezet tapasztalt hobbistáknak szól, akik pontosan tudják mi kell nekik. Nem hobbista olvasóink ezt a bekezdést nyugodtan átpörgethetik.

Szóval a legjobb másodlagos piaca a hobbinak a következő oldalakon található:
Klasszikus csere-bere oldalak, még mindig a legjobbak.
-Inkvizitor
-RPG
Feltörekvő oldalak, ha valaki a facén lóg érdemes belépni. Viszont sokan vannak akik csak Anglián belül üzletelnek.
-Facebook csere bere
-Facebook sale&trade
Még mindig használható klasszikus:
-ebay

Szóval a kívánt terméket meg kell rendelni. Én laikusként biztosan elmenteném az üzlet telefonszámát, és feljegyezném az eladó nevét, mert a várakozás a termékre akár több hónap is lehet. Van kontakt a webshopok honlapján, érdemes őket felhívni, és megérdeklődni mikor megy ki a rendelés, és mikorra jön meg a megvett modell. Elég sok bosszúságtól megkímélhetjük magunkat. Miért is ajánlom még így is a hazai forgalmazókat? Az érzelmi faktort kihagyva (ők támogatják a hazai hobbiéletet/szervezik az eseményeket és díjakkal szponzorálják a versenyeket) szimplán azért, mert kishazánkban van a legmagasabb ÁFA. Ha EU-n kívülről rendelünk (a gyártók nagy része USA-beli) a csomagunkra jobb esetben csak ÁFÁ-t, rosszabb esetben vámot is fizethetünk. Természetesen én is szoktam webshopokból rendelni, akár Amerikából is, de igyekszem ezek számát minimálisan tartani a postaköltségek, és a Magyar Posta áldásos tevékenysége miatt.

2. Előkészítés

Tehát megvan a makett szépen dobozban! Akkor már csak össze kell rakni, kifesteni, és már mehet is a vitrinbe/terepasztalra. Vagy mégsem? :)
Kibontás után a figurát azonnal ellenőrizzük! Megvan-e minden alaktrész/darabka? Ha nincsen akkor irány a bolt, vagy az online panaszkodás. A legtöbb gyártónak van hiányzó darabka pótlására szakosodott része, szóval nem dől össze a világ, ha egy "epic Stryker" mondjuk kar nélkül érkezett. ;)
Utána a figurát sorjázni kell, és az öntőcsonkoktól meg kell szabadítani. Ha szép talpra akarjuk helyezni a figuránkat, akkor általában a figura alján található sínt is érdemes lecsípni. Miután megvagyunk ezzel érdemes a maketteket szappanos vízben lemosni, hogy a zsírokat leszedjük a felületről, mert azon nehezebben tapad meg a festék.

Sorjázáshoz az Obiban vásárolt fém nyelű, cserélhető pengés készletet használok. Komolyabb projektekhez azért bevásároltam profibb pengéket, ezeket a wargammersben találtam. Műgyanta figurákhoz, vagy trükkösebb fémekhez brutál éles háromélű sorjázót a Mosonshown vettem egy magyar boltostól, a mai napig nem tudtam feljegyezni a nevét, pedig a terméke zseniális. Az öntőcsonkok eltávolítására profi féloldalas csípőfogót használok, amit a wargames essentialsos barátom szerzett nekem, de lehet , hogy máshol is kapható. A mosáshoz bármilyen folyékony szappan megfelelő, és egy használt fogkefe.

Mellékesen itt jegyezném meg, hogy a lemosáshoz nem igazán tudok tanácsot adni. Fém figurát etil-acetáttal biztosan le lehet csupaszítani, de a műanyag/műgyanta festéktelenítésére mit kell használni nem tudom. Ami már nem menthető állapotban van, azt én inkább meg sem veszem.

3. Összerakás

Ami a figurák összerakásához kelleni fog mindenképpen, az a pillanatragasztó. Ehhez Loctite zselés ragasztót használok. Azonban a minőségi összerakáshoz már kellenek egyéb eszközök is. Csapoláshoz kell gemkapocs, 1mm fúrószál, és egy eszköz is amivel behajtom a lyukat. Utóbbi kettőt az Obiból érdemes beszerezni. 1mm fúrószál talán 3db-os kiszerelésben érkezik, és 2 fajta minőségben kapható. A profi is hamar elkopik, így én általában 2 csomag olcsót, és egy drágát veszek a nehezebb projektekhez. Behajtáshoz az állítható tokmányos Black&Decker akkus fúró/csavarozó vált be a legjobban, a könnyen szabályozható fordulat miatt. Előfúráshoz pedig kézifurdancsot használok.

4. Konverzió

Konvertáláshoz előbb általában szét kell darabolni a figurát. A lefogáshoz speckó hajómakettes satut használok. Lehet nélküle élni, de nagyon megkönnyíti az életet. Amivel viszont befürödtem, az a GW satu. Azt a hulladékot senki se vegye meg! :) A vágáshoz oldschool lombfűrészt (minden anyagot visz), és Olfa fűrészlapot (műgyantához) használok. A precíziós csípőfogó rengeteg időt spórol, de egyet már tettem tönkre amikor túl nagy darabot akartam lenyírni fém figuráról. Igazán profi maketteseknek hasznos lehet a DREMEL multitool, de ez egy elég komoly és drága szerszám. Darabolás után sokat kell szobrászkodni. A GW putty használható, és jolly joker ajándék lehet. :D Felviteléhez sculpting tool szettet, fogorvosi eszközöket használok. Az utolsó versenyen láttam, hogy a GW csinált egy nagyon jó kis szettet ezekből, azt megvéve nem kell ellátogatni a fogorvosi kellékek boltjába, amitől gondolom nem csak engem ráz ki a hideg. A megkötött szobrász anyag simításához jól jön a tűreszelő készlet (amiből elég az olcsóbb is), valamint a már elhasznált ecset is új funkciót tölt be.

5. Talp

A figurák kis műanyag lapkán érkeznek, de ahhoz, hogy a végén élethű maketteket kapjunk ezekkel csinálni kell valamit. Két irányba lehet elmozdulni. A rögösebb út az organikus, ítt PVA (faragasztó) ragasztó segítségével építünk kis kavicsból/homokból/fenyőkéreg darabokból talapzatot, ami a végeredményen sziklás talajnak/sivatagnak/dzsungelnek látszik majd. Ehhez rengeteg apróság kellhet az akváriumi homoktól kezdve a gitárhúron át a szárított termésekig bezárólag. Ennyire részletes listát nem is írnék, de a legalapabb dolgokat azért felsorolom. Általánosságban viszont elmondható, hogy akkora kiszerelésben érkeznek, hogy ha nem több ember áll össze, akkor az egyszer megvett zsák kéreg pl. egész életen át kitart! :D

A rövidebb ösvény az előre gyártott talpak/talpbetétek beszerzése.
Erre is több cég szakosodott, és a figuragyártók némelyike is belépett a piacra.

6. Alapozás

GW fekete akril alapozó spray. Ennyi. Ezt a makettező még dezodor helyett is fújja. Tényleg az ultimate karácsonyi ajándék, mert mindig akkor fogy el, amikor nagyon kéne. Ha háromszínű alapozáson, vagy színes alapozáson gondolkodik a makettező, akkor ahhoz én már az airbrusht ajánlom, nem a színes alapozó sprayt.

7. Airbrush

Bár a Pap László által tartott okosítás megéri az árkülönbözetet, én mégis inkább a makettshoptól szereztem be a felszerelésemet. A pontos listához nézzétek végig a videót!

 :D Látszik azért, hogy maguk az eszközök elég magas belépési költséget jelentenek, de igazából utána éveken át remekül szolgálnak.
Tisztításhoz az etil-acetátot a Nagykörúton a Mester utca közelében lévő vegyszerboltban vettem. Szilvia/fülpiszkáló bárhol kapható. Fújáshoz elsősorban Vallejo Air Color festékcsaládot használok, és fontos az ugyanehhez a márkához tartozó higító is.

8. Festés

Szárazecsetnek a művészellátóban kapható olcsó (lapos fejű 10-es) ecsetet használok. Az összes többi technikához minőségi ólomkatonázáshoz kitalált ecsetet használok. Van egy standard (1 v. 2) méretű, és egy fine detail (000) ecsetem. Ha elkopnak veszek újat. Festékből GW vagy P3 márkás festéket használok. Mindenképpen ajánlom a PP wet palettet, dobozostul papírostul. Új szerelmem a GW technikai festékcsaládja, amivel különféle efekteket lehet egyszerűen felfesteni.

9. Talp/Flock
A talpak végső kinézetét különféle műfüvek/szóróanyagok elhelyezésévelérem el.

10. Piedesztál
A modelleket a legjobb dísztalpakon kiállítani, ezeket az emelvényeket a Black Army Miniaturestől szerzem be. Ők nincsenek jóban az internettel, a termékeikért el kell sétálni a Mosonshowra. Najó itt a honlapjuk, de nagy csodát ne várjunk, elég netadó-barát. ;)

11. Tárolás hordozás
Otthoni tárolásra az IKEA Detolf vitrinjét ajánlom. Egyszerű zárat pedig az óbudai panelrengeteg egy eldugott Elzett "márkaboltjában" találtam.
Hordozásra az Obiban kapható fémkoffert javaslom, szivacsot pedig a Népszínház utcában lévő boltban lehet venni, de csak ágynyi méretben. Sokan szeretik a különböző gyártók termékeit (battlefoam/feldherr), én inkább ennél az oldschool megoldásnál maradtam.

Tehát akkor itt a lista, lehet szemezgetni! Remélem egyetlen figurafestő sem áll majd a fa alatt könnyes szemmel, a hiányérzet mardosó kínjával a szívében, azt motyogva, hogy "mit nem lehet érteni azon, hogy EPIC Thagrosh"!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iYXiYtFhrHp7yF8Upcxhuzmm3AkDFdCUtL8kWqXxy-U/edit#gid=0

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése